Fantasy vs. Nesmysly

24. října 2010 v 15:48 | Sharaniel |  Na téma týdne
Fantasy povídky jsou pěkné, kreativní a hlavně originální. Ovšem někdy se to vážně nepovede a vznikají z toho naprosté nesmysly.

Kdy vzniká z rádoby pěkného fantasy příběhu nesmysl?
Nejsem žádný profesionál, ani pořádně nevím, jaká jsou základní pravidla (osnova - aby se to týkalo žánru) pro psaní fantasy, ale přesto dokážu sama pochopit, že když se autor zaplete do vlastního příběhu vzniká naprostý nesmysl. Ve snaze příběh obohatit vzniká přeplácaný nesmysl, který se později nedá vůbec číst.
Další důležitou věcí je, že v příběhu by nemělo figurovat velké množství postav či druhů postav. Nejlépe je vhodné volit takový počet, aby si to v tom normální člověk mohl udělat pořádek a relativně si jednotlivé postavy zapamatovat.

A jinak? Jak máte napsat fantasy povídku?
Jak? Tak s tím vám myslím nikdo neporadí. Je to prostě na vaší fantazii, která se nedá okopírovat. Je jen na vás, jestli zvolíte bohatý styl, který bude popisovat detaily krajiny či postavy, která hraje v příběhu roi, nebo jestli se omezíte pouze na základní charakteristiku.

V hodinách slohu nám bývá do hlavy vtloukáno, že každý příběh (vypravování) má mít úvod, kde čtenáře seznámíme s postavami apod. Ale často se v knihách setkáám s tím, že autor začne se zápletkou a až postupně popisuje kraj, události, postavy a další. Možná taky proto, aby to čtenáře "chytlo". No řekněte sami, ne každhéo baví číst: "V našem příběhu je rytíř Aladin. Je vysoké postavy a bojovného charakteru. Jeho ...." 

Závěr?
 Pište fantasy - zapojujte vlastní fantazii, ale jak se často říká: "Nic se nesmí přehánět". A proto ani vy nedělejte ze svých fantasy pohádek nesmyslné a přeplácané nesmysly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 agrrr agrrr | Web | 24. října 2010 v 16:39 | Reagovat

s tím musím souhlasit. spousta lidí do se snaží do svých fantasy příběhů nacpat toho co nejvíc. Udělat to co nejbohatší nejzajímavější a nejfantastičtější příběh... jenže pak to nikdo nečte... ;-) hezky napsaný článek

2 therysek-diary therysek-diary | Web | 11. listopadu 2010 v 11:21 | Reagovat

taky souhlasim...už jsem pár takových nepovedených příběhů četla. Opustilo mě to hned u první kapitoly :-) Sama jsem se ale poslední dobou taky dost často pouštěla do fantasy, tk nwm. Dokonce jsem se teďka zakousla i do kapitolovky...

PS: doufám, že ti nebude vadit, když si tvůj blog přidám do oblíbených, začíná se mi tu čím dál tím víc líbit :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama