Život bez přátelství není životem

27. května 2010 v 21:03 | Sharaniel |  O malých, ale velkých problémech
Jistě máme kamarády - ze školy, ze zájmových kroužků, z táborů apod. Ale potom jsou tu i přátelé - ať už se jedná o bezpapírového voříška, plnokrevnou klisnu nebo malého křečka.

http://img5.rajce.idnes.cz/d0502/2/2409/2409942_198d707089be090009fb29fab6cb043d/images/P7135990.JPG

Určitě se spousta lidem stala jedna jistá velmi nemilá příhoda, a to, že je zradil kamarád o kterém jste si mysleli, že by to nikdy neudělal. Ano, byl to lidský kamarád - člověk a určitě vás zradil kvůli vlastnímu prospěchu. To je výrazné a "jedinečná" lidská vlastnost jménem sobectví.

A měli jste zvířecího přítele? Je jedno jestli to byl pejsek, morče, křeček, kůň nebo jiné zvířátko. Zamyslete se... Zradil vás? O tomhle jsem ještě nikdy neslyšela. Ikdyž někdo za zradu pokládá to, že zvíře třeba zemřelo, ale udělalo to snad kvůli vlastnímu prospěchu? Asi ne, co? Tady vidíte ten obrovský rozdíl.Stačí jenom umět naslouchat a dobré oplácet...


A co jim lidé na oplátku dávají? Někteří jim jejich lásku, věrnost a citlivost vracejí, ale co ti druzí? Jak hnusně se k tam krásným, čistým a hlavně mírumilovným bezelstným stvořením chovají?
Někteří až moc hnusně.
To mě přivádí na myšlenku, že by se měli rapidně spřísnit tresty za týrání zvířatk, aby to bylo alespoň trochu spravedlivé.

Jsme opět u toho stále probíraného tématu - zvíře vs. člověk. Pro mě je to jedno z hlavních témat, jehož vyřešení je stále daleko ode mne.

Ano, určitě si všichni nebo téměř všichni myslíte, že lidé jsou ty nejchytřejší a nejvyspělejší bytosti na světě. V něčem ano, ale ne ve všem. A není to tak, že by zvíře doplňovalo člověka, ale člověk doplňuje zvíře. Někteří tvorové toho využívají (pes, kočka), ale nikdy nejsou tou druhou bytostí. Také mají svoje přání, své pocity, sny, emoce a hlavně práva.

Zvířata se nemohou bránit a i přesto, že jim stále znovu ubližujeme dávají nám další šance. Vkládájí v nás důvěru znovu a znovu.

Kde je ta spravedlno
st? Zabiješ člověka - jsi naprosto odepsaný jedinec, kterého všichni nenávidí. Zabil svůj druh, "vyšší inteligenci". Kdežto když někdo zabije zvíře - dostává podmínku, pokutu nebo malý trest, mnohdy se to dokonce ani neřeší. A proč asi? Vždyť je to jenom zvíře, jen ten tvor, co neumí naši řeč, co nevynalezl stroje, co nic nedokázal (z pohledu některých).
Jenže o
ni stáli věrně po našem boku. Pomáhali nám, dávali nám potravu, důvěru, lásku. Některým bylo opláceno stejně, ale co ti druzí? Ti, kterým nebylo umožněno přijímat lásku. Tï, jenž byli zrazeni?

Nepoznal jsi pravého přítele, dokud jsi si nepořídíl zvíře, kterému by jsi oplácel láskou a vracel mu všechnu jeho důvěru.

"Nikdy nezůstaneš sám, vždy u tebe bude alespoň jeden malý živočich, který bude chtít pochopit tvé trápení. Záleží jen na tobě, jestli mu to dovolíš."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama