Po každé noci přijde ráno, alespoň zatím...

16. března 2010 v 20:51 | Sharaniel |  O celosvětových problémech
Určitě to znáte. To slovíčko, které spojuje celý svět, každý kontinent, každý stát, každé město má tento problém - ekologický problém.

Jistě je spousta teorií, proč se to všechno stalo a jak. Nejdůležitějším a nejjasnějším faktorem, ale stále zůstává to, že za to může člověk. Byli jsme to my, kdo vymyslel motory, továrny a všechno ostatní, co pouze ničí životní prostředí a nám to usnadňuje život. Občas mi až přijde potupné zařazovat se do lidí. Už jenom proto, co všechno udělali, kolik zvířat zabili a zabíjejí, co všechno zničili a zničí. I to, že si jednou zničíme svůj vlastní domov a to spolu s těmi nevinnými tvory, kteří tu s námi musejí žít na jedné planetě, ať chtějí nebo ne.
Jenže "výbornou" vlastností lidí je, svádět své činy na jiné. Takže, až se stav ještě zhorší svedeme to na někoho jiného? Ano! Už teď se to objevuje. Například to, že krávy mohou za to, že mizí ozonová vrstva (údajně je to kvůli jejich trusu). Třeba je to pravda, ale je to zřejmě jenom 1% přičinění. A lidé se postarali a stále starají o zbývajích 99%.
Kdo by řekl, že by chtěl žít v době bez aut, bez továren a bez dalších "vylepšováků" ničících život a planetu? Moje odpověď zní: Já! Chtěla bych zažít ten čistý vzduch, ty krásné nepokácené lesy, cestování na koni, žádné hnusné paneláky nebo obchodní domy. A nevadilo by mi to ani za cenu toho, že by neexistovala elektronická technika, spousta druhů oblečení. Byla bych ráda! Alespoň bych neřešila takové malicherné a trapné problémy jako je, co si vzít na sebe nebo to, že si musím koupit nové rifle. Jsem divná? Nemyslím si to, ale váš názor vám brát nebudu.

Jenže co dokážu já a mně podobní? Nic! Maximálně se můžeme odstěhovat na nějaké odlehlé a neobydlené místo (těch již taky moc není vlivem přemnožení lidí) a vrátit se tak o několik let zpátky nebo můžu přihlížet a vycházet do ulic s plakáty za boj pro ohranu přírody.

Sice se s tím lidé snaží něco dělat, ale jde to pozvolna a moc pomalu. Už to pokročilo hodně daleko a nebude tak lehké to zase zachránit. Budeme rádi, když to udržíme v situaci v jaké to je dnes. Na jednu stranu optimisticky doufám, že to zase bude dobré, že to bude jako dřív. Ale z realistického pohledu vím, že už to takové nikdy nebude, že lepší než dnes to prostě být nemůže. To bych po těch líných technikou rozmalených lidech chtěla opravdu příliš.

Je to hrozná škoda. Proč se to muselo takhle zkazit?
Většina lidí s obdivem vzhlíží na slavné vynálezce, kteří vynalezli motory a další věci pro ničení životního prostředí. Já na ně mám názor přesně opačný. Je sice moc hezké, že byli chytří a že to vymysleli. Tehdy ještě nevěděli, že se to takhle zvrtne, ale můžou za to oni. Ne, nedávám to na vinu přímo jim. Dávám to (jako již na začátku) za vinu všem lidem, protože kdyby to nevymysleli oni, vymyslel by to někdo jiný a stejně by se všechno zkazilo... Stejně by to bylo, jako je to dnes.

A tak jedinou otázkou zůstává: Jak dlouho to naše planeta vydrží?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama